Саркопенія у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу: сучасні діагностичні критерії, механізми розвитку та стратегії лікування

Abstract

Цукровий діабет 2 типу є одним із найпоширеніших метаболічних захворювань у світі, що сут-тєво впливає на якість і тривалість життя, особливо серед літніх людей. У статті розглядається взаємозв’язок між цукровим діабетом 2 типу та саркопенією – віковим дегенеративним станом, що ха-рактеризується втратою маси та функції скелетних м’язів. Аналізуються сучасні діагностичні критерії саркопенії, запропоновані провідними міжнародними організаціями, з урахуванням особливостей оцінки м'язової сили, маси та фізичної продуктивності. Особливу увагу приділено патофізіологіч-ним механізмам розвитку саркопенії та її взаємозв'язку із цукровим діабетом 2 типу: доведена роль інсулінорезистентності, міостеатозу, хронічного запалення та судинних ускладнень. Наведено дані досліджень і метааналізів, які свідчать про вищу поширеність саркопенії серед пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу, асоціацію між рівнем компенсації вуглеводного обміну і ризиком розвитку саркопенії. У роботі обговорено науково обґрунтовані рекомендації щодо харчування, необхідності підвищено-го споживання білка та мікроелементів, фізичної активності та медикаментозної терапії пацієнтів із саркопенією на тлі цукрового діабету 2 типу. Доведена роль баріатричної хірургії у підтримці стану скелетної мускулатури та метаболічного здоров'я у пацієнтів із цукровим діабетом. Робота базується на аналізі публікацій в доступних у мережі Інтернет архівах спеціалізованих видань, а також на базі даних PubMed за період 1997–2024 років. Це дозволяє запропонувати практичні підходи до діагности-ки та лікування даного контингенту хворих із урахуванням метаболічних особливостей та геріатричних проблем.

Description

Citation

Журавльова Л. В. Саркопенія у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу: сучасні діагностичні критерії, механізми розвитку та стратегії лікування / Л. В. Журавльова, О. М. Кривоносова, А. К. Журавльова // Проблеми ендокринної патології. ─ 2025. ─ № 2 (82). – С. 54–60.

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By