Ефективність шкали findrisk виявлення прихованих порушень вуглеводного обміну
No Thumbnail Available
Date
2013
Authors
Ковальова, Ольга Миколаївна
Кочубєй, Оксана Анатоліївна
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Харківський національний медичний університет
Abstract
Когорта сучасних дослідників стверджує, що шляхом об'єднання відомих факторів ризику діабету, прогнозування інциденту виникнення діабету, щонайменше, так само ефективно, як виявлення порушення метаболізму глюкози, а оцінка ризику діабету може бути краща і більш доступна, ніж будь-який тест на толерантність до глюкози або визначення рівня глюкози в крові натще.
Мета дослідження. Оцінити ефективність шкали FINDRISK, як скринінгового методу для виявлення прихованих порушень вуглеводного обміну без лабораторних досліджень у хворих на гіпертонічну хворобу.
Матеріали та методи дослідження. Обстежено 73 хворих на гіпертонічну хворобу (ГХ). До групи І увійшли 39 хворих на ГХ без глюкометаболічних порушень, з яких 18 (46 %) чоловіків та 21 (54 %) жінка, віком від 40 до 69 років. До групи ІІ включено 34 хворих на ГХ з предіабетом, 14 (41 %) чоловіків та 20 (59 %) жінок, віком від 46 до 69 років. Комплексне клінічне обстеження хворих із ГХ проводили з урахуванням скарг, даних анамнезу хвороби, життя, об’єктивного дослідження, за допомогою лабораторних та інструментальних методів. Скринінгове дослідження для прогнозування 10 річного ризику розвитку цукрового діабету (ЦД) 2 типу проводили з використанням шкали FINDRISK (FINnish Diabetes Risk Score). Статистичний аналіз даних проводили методами непараметричної статистики. Нульову гіпотезу відкидали при рівні достовірності (р<0,05).
Результати дослідження. За даними первинного скринінгу для виявлення потенційних хворих на ЦД 2 типу з використанням шкали «FІNDRІSK» було встановлено, що серед осіб групи І переважали пацієнти з незначно підвищеним 10 річним ризиком розвитку ЦД 2 типу – 36 %, осіб з низьким ризиком виявилось 19 %, осіб з помірним та високим ризиком – 20 % та 23 % відповідно,з дуже високим ризиком лише 2%. Серед осіб групи ІІ переважали пацієнти з незначно підвищеним ризиком (41 %), пацієнтів із помірним ризиком було 35 %, пацієнтів із низьким ризиком не виявлено пацієнтів із високим ризиком 18%, з дуже високим ризиком зареєстровано 6 %.
Висновки. Оцінка ризику розвитку ЦД 2 типу з використанням шкали FINDRISK є простим, швидким, недорогим, неінвазивним і надійний скринінговим методом для виявлення осіб з високим ризиком розвитку ЦД 2 типу. Пацієнти з високим та дуже високим ризиком розвитку ЦД 2 типу повинні бути піддані інтенсивній корекції факторів ризику ЦД 2 типу та серцево-судинних захворювань.
Description
Keywords
гіпертонічна хвороба
Citation
Ковальова О. М. Ефективність шкали findrisk виявлення прихованих порушень вуглеводного обміну / О.М. Ковальова, О.А. Кочубєй // Цукровий діабет як інтегральна проблема внутрішньої медицини : науково-практична конференція з міжнародною участю, Харків, 12 вересня 2013 р. / ред. кол.: В. М. Лісовий, В. В. М'ясоєдов, Л. В. Журавльова [та ін.] ; ХНМУ [та ін.]. – Харків, 2013. – С. 72–73.