Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://repo.knmu.edu.ua/handle/123456789/28811
Назва: Особливості формування когнітивних розладів при печінковій енцефалопатія
Автори: Товажнянська, Олена Леонідівна
Рафальська, Наталія Сергіївна
Теми: хронічний гепатит
цироз печінки
печінкова енцефалопатія
когнітивні розлади
психометричне тестування
Дата публікації: січ-2021
Видавництво: ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України»
Бібліографічний опис: Товажнянська О. Л. Особливості формування когнітивних розладів при печінковій енцефалопатія / О. Л. Товажнянська, Н. С. Рафальська // Український вісник психоневрології. – 2021. – Т. 29, вип. 1 (106). – С. 17–22.
Короткий огляд (реферат): Когнітивні порушення, які є облігатним синдромом при захворюваннях гепатобіліарної системи, можуть негативно впливати на перебіг основного захворювання. Проте питання ранньої діагностики та лікування когнітивних порушень у таких хворих залишається остаточно не вирішеним. Обстежено 91 пацієнт з печінковою енцефалопатією, зумовленою хронічним гепатитом (48 хворих, з яких 21 — чоловіки й 23 — жінки) та цирозом печінки (47 пацієнтів, з яких 27 чоловіків й 20 жінок). Вік пацієнтів становив (50,6 ± 9,3) років. Усі хворі пройшли ретельне соматичне клініко-лабораторне та інструментальне обстеження, на підставі яких було підтверджено діагнози хронічний гепатит й цироз печінки. Подальше клініко-неврологічне, психодіагностичне та інструментальне обстеження, що було проведено на базі ННМК «Університетська клініка» ХНМУ з дотриманням принципів біоетики та медичної деонтології, дало змогу діагностувати печінкову енцефалопатію (ПЕ) й визначити її стадію. Отримані дані довели, що ранніми клінічними проявами ПЕ є когнітивні порушення, які виявляються під час активного опитування хворих та за допомогою психометричного тестування вже на латентній стадії ПЕ. Водночас найбільш вразливими сферами когнітивного функціонування були увага, відстрочене відтворення вивченого матеріалу (динамічне порушення пам’яті), інтелектуальна гнучкість, швидкість мовлення, які порушувалися раніше ніж інші когнітивні функції при ПЕ. Узагальнення та зіставлення результатів психометричного тестування та даних нейровізуалізації свідчило про залучення до патологічного процесу на ранніх стадіях ПЕ дорсолатеральних відділів кори та порушення фронто-підкіркових зв’язків, а у подальшому — ураження базальних гангліїв та скронево-тім’яних відділів кори. Отримані результати довели діагностичну цінність тесту SDMT для раннього виявлення когнітивних порушень у цього контингенту хворих.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://repo.knmu.edu.ua/handle/123456789/28811
ISSN: 2079-0325
Розташовується у зібраннях:Наукові праці. Кафедра неврології № 2



Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.