Кафедра психіатрії, наркології, медичної психології та соціальної роботи

Permanent URI for this communityhttps://repo.knmu.edu.ua/handle/123456789/181

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 22
  • Thumbnail Image
    Item
    Психотерапевтичні інтервенції у системі психосоціальної реабілітації хворих з когнітивними розладами на тлі перенесеного COVID-19
    (2023-10-04) Лещина, Ірина Володимирівна
    Загальновідомим є той факт, що у більшості осіб, які перенесли коронавірусну хворобу одними з найбільш стійких і виснажливих наслідків поряд з тривожно-депресивними розладами є когнітивні порушення. Мета дослідження була розробка та апробація комплексу психотерапевтичних інтервенцій у системі психосоціальної реабілітації хворих з когнітивними розладами на тлі перенесеного COVID-19. Для досягнення поставленої мети, за умови підписання інформованої згоди з дотриманням принципів біоетики та деонтології нами було проведено комплексне клініко-психопатологічне та психодіагностичне обстеження 75 хворих (37 жінок та 38 чоловіків) з когнітивними розладами на тлі перенесеного COVID-19, обох статей у середньому віці (39,0±3,4) роки. За результатами дослідження у 56,2% обстежених чоловіків та 57,9 % жінок відмічались когнітивні розлади легкого та у 43,8 % та 42,1 % відповідно помірного ступеня. Як показали результати дослідження на тлі проведення розробленого комплексу психотерапевтичних інтервенцій у 84,8 % чоловіків та у 86,3 % жінок відзначено позитивна динаміка психопатологічної симптоматики, покращення когнітивного статусу та підвищення психосоціальної адаптації. Відмічалось покращення загальної когнітивної продуктивності за Адденбрукською шкалою оцінки пізнавальних здібностей (79,6 % та 81,2 % обстежених відповідно). Отримані у ході роботи данні свідчать про ефективність проведення комплексу психотерапевтичних інтервенцій з використанням когнітивного тренінгу, когнітивно-поведінкової психотерапії, арт-терапії та психоосвіти у системі психосоціальної реабілітації хворих з когнітивними розладами на тлі перенесеного COVID-19.
  • Thumbnail Image
    Item
    Феноменологічна структура тривожних розладів в осіб, які перенесли COVІD-19
    (2023) Лещина, Ірина Володимирівна
    Відомо, що нейротропний вірус SARS-CoV-2 має високу спорідненість до рецепторів ангіотензинперетворюючого ферменту 2, які експресуються, у тому числі і на ендотелії мозкових капілярів. Існує декілька теорій патогенезу ураження мозку при COVID-19: безпосереднє вірусне ураження, гіпоксія/ішемія та системне запалення, автоімунне ураження. Дослідження проведено для вивчення клінічних та психопатологічних особливостей тривожних розладів у хворих які перенесли COVІD-19. Протягом 2020–2022 рр. обстежено 94 хворих (49 чоловіків та 55 жінок) у середньому віці (33,0±5,0) років, які перенесли COVІD-19 та у яких було діагностовано тривожні розлади. За результатами дослідження виявлені характерні ознаки: знижений фон настрою; відчуття тривоги; невмотивоване занепокоєння; внутрішня напруга із неможливістю розслабитися; тривожні побоювання; нав'язливі тривожні думки, які посилюються у вечірній та нічний час, що перешкоджає засинанню; напади страху, які супроводжуються задухою, почуттям нереальності, страхом смерті; перебільшена сторожкість; не здатність до самоконтролю тривоги; відчуття втрати контролю над своїм життям; дратівливість; зниження здатності до зосередження; моторна напруга; вегетативна гіперактивність; розлади сну. Отримані у ході роботи данні лягли в основу розробки комплексної персоніфікованої програми корекції тривожних розладів у хворих які перенесли COVІD-19. Зроблено висновок, що для хворих характерні виражені прояви тривожні розлади: пролонгована тривожно-депресивна реакція, панічний розлад, генералізований тривожний розлад; тривожний розлад органічної природи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Персоніфікована терапія депресивних розладів у жінок в період менопаузи
    (2023) Кожина, Ганна Михайлівна
    Мета: оцінка ефективності системи комплексної терапії депресивних розладів у жінок в період менопаузи. Об’єкт дослідження: депресивні розлади, асоційовані з менопаузою. Методи дослідження: клініко-психопатологічне та психодіагностичне обстеження з використанням шкали депресії Бека, шкали тривоги та депресії Гамільтона, Госпітальної шкали тривоги та депресії, шкали Simptom Check List-90-Revised. Результати. Згідно з результатами психодіагностичного дослідження, після проведеного лікування відзначено чітку позитивну динаміку емоційного стану за психодіагностичними шкалами: достовірне зниження показників депресії за шкалою депресії Бека й показників тривоги та депресії за шкалою Гамільтона й Госпітальною шкалою тривоги та депресії. За шкалою Simptom Check List-90-Revised відмічали зниження рівня соматизації, депресії, тривоги та міжособистісної сенситивності. Виявлено хорошу переносимість венлафаксину пролонгованої дії, невисоку вираженість та частоту побічних ефектів, особливо щодо вищих психічних функцій. Побічні дії препарату відзначені у 5,7% хворих, виникали у перші 2 тиж прийому препарату та були представлені зниженням апетиту, незвичними сновидіннями, зниженням лібідо, головним болем, нудотою. У жодному випадку цей факт не спричинив відміни застосування препарату. Висновок. Отримані в ході дослідження дані свідчать про ефективність застосування венлафаксину пролонгованої дії у терапії депресивних розладів, асоційованих з менопаузою.
  • Thumbnail Image
    Item
    Попередження синдрому емоційного вигоряння у майбутніх лікарів
    (2023) Кожина, Ганна Михайлівна; Зеленська, Катерина Олексіївна; Толстая, Тетяна Юріївна
  • Thumbnail Image
    Item
    Визначення рівня тривожності у осіб, що постраждали від війни
    (2023) Зеленська, Катерина Олексіївна; Тернопол, Юлія Олександрівна
  • Thumbnail Image
    Item
    Суїцидальна поведінка як провідна форма аутоагресії у людей з розладами особистості
    (2023) Зеленська, Катерина Олексіївна; Алиєва, Сусана Відадіївна; Жабітенко, Софія Сергіївна
  • Thumbnail Image
    Item
    Відчуття провини на фоні війни та як з ним боротися
    (2023) Дьякова, Юлія Анатоліївна; Зеленська, Катерина Олексіївна
  • Thumbnail Image
    Item
    Клінічні прояви психічних порушень при тяжкому соматичному захворюванні
    (2023) Зеленська, Катерина Олексіївна; Цимбал, Дмитро Олександрович
  • Thumbnail Image
    Item
    Діагностика психічних порушень при тяжкому соматичному захворюванні
    (2023) Зеленська, Катерина Олексіївна; Цимбал, Дмитро Олександрович
  • Thumbnail Image
    Item
    Лікування психічних порушень у пацієнтів з тяжким соматичним захворюванням
    (2023) Зеленська, Катерина Олексіївна; Цимбал, Дмитро Олександрович