16. Автореферати дисертацій

Permanent URI for this communityhttps://repo.knmu.edu.ua/handle/123456789/706

Browse

Search Results

Now showing 1 - 3 of 3
  • Thumbnail Image
    Item
    Профілактика карієсу зубів та захворювань тканин пародонта у дітей з вродженою глухотою
    (2016) Прокопова, Марія Вячеславівна
    Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Харківський національний медичний університет МОЗ України, Харків, 2016. Проведене наукове дослідження присвячене підвищенню ефективності лікування та профілактики карієсу зубів та захворювань тканин пародонта у дітей з уродженою глухотою шляхом клініко-лабораторного обґрунтування комплексу лікувально-профілактичних заходів. Були обстежені діти (6 - 16 років) з вродженою глухотою (99) та з нормальним слухом (43). Виявлена висока розповсюдженість (83 % (р < 0,05)) та інтенсивність (4,64 ± 0,14 (р < 0,05)) каріозного процесу, встановлені порушення в системі перекисного окислення ліпідів та в антиоксидантній системі. Виявлена суттєва (р < 0,01) відмінність показників місцевого антимікробного імунітету і ступеня дисбіозу у дітей з вродженою глухотою та дітей, що чують. Асоціації з 4-6 ізолятів визначено у 83,8 % дітей основної групи проти 14,3 % обстежених контрольної групи (р < 0,01). Виявлено зв’язок між психоемоційним статусом дітей з вродженою глухотою та розвитком патології твердих тканин зубів та тканин пародонту. Через рік після застосування препарату фітоадаптогенної дії та лізоцимвмісного зубного еліксиру було досягнуто редукцію приросту карієсу зубів на 82 %, нормалізацію гігієнічного стану порожнини рота, відбулося покращення індексу РМА на 88 %, інтенсивність процесів перекисного окислення ліпідів знизилась на 28,5 %, стан антиоксидантної системи покращився за рахунок підвищення рівня активності СОД на 43,2 % та каталази на 44,7 %, АПІ збільшився на 121,4%, активність лізоциму ротової рідини підвищилась на 58,1 %, вміст секреторного імуноглобуліну А збільшився на 30,7 %, активність уреази знизилась на 52,6 %, ступінь дисбіозу знизився на 71,7 %), пришвидшилась елімінація карієсогенних стрептококів, пародонтопатогенних бактерій, ентеробактерій та неферментуючих грамнегативних бактерій.
  • Thumbnail Image
    Item
    Профілактика множинного карієсу з використанням лецитинвмісної добавки з цитратом кальцію у осіб молодого віку (експериментально-клінічне дослідження)
    (2011-11) Волкова, Ольга Сергіївна
    Дисертаційна робота присвячена підвищенню ефективності профілактики карієсу зубів шляхом використання засобу, що містить лецитин з цитратом кальцію – «Лецитин-2». На підставі результатів проведених експериментальних досліджень виявлено, що лецитинвмісний засіб має виражену карієспрофілактичну ефективність 52,9 % й активує мінералізацію твердих тканин зубів за рахунок підвищення активності лужної фосфатази та індексу мінералізації в гомогенаті пульпи. Обґрунтовано схему профілактики карієсу зубів в осіб молодого віку з високою інтенсивністю каріозного процесу на основі проведених клінічно-лабораторних досліджень. Застосування в схемі профілактики добавки «Лецитин-2» сприяло підвищенню редукції приросту карієсу зубів за один рік спостережень.
  • Item
    Лікування та профілактика захворювань твердих тканин зубів у дітей раннього віку з генетично обумовленою патологією сполучної тканини
    (2010) Ярошенко, Олена Григорівна
    Дисертація присвячена підвищенню ефективності профілактики та лікування захворювань твердих тканин зубів у дітей раннього віку з генетично обумовленою патологією сполучної тканини шляхом розробки комплексу лікувально-профілактичних заходів, що включає новий спосіб лікування захворювань твердих тканин зубів; ендогенну профілактику (дієтотерапія, вживання вітаміну С); екзогенну профілактику (навчання батьків догляду за порожниною рота дитини, індивідуальне призначення предметів та засобів гігієни порожнини рота, герметизація фісур тимчасових зубів, диспансерний огляд 4-5 разів на рік). Доведено, що діти раннього віку з генетично обумовленою патологією сполучної тканини мають високий рівень приросту інтенсивності карієсу, високу інтенсивність карієсу, незадовільний стан гігієни порожнини рота, зниження вмісту кальцію та фосфору в сечі, порушення амінокислотного та фосфорного обміну. Обґрунтовано та впроваджено комплекс заходів для профілактики та лікування захворювань твердих тканин зубів у дітей раннього віку з генетично обумовленою патологією сполучної тканини, використання якого призвело до збільшення редукції приросту карієсу до 92 % та покращення рівня гігієни від поганого (РГ=0,56) до доброго (РГ=0,05), що свідчить про високу лікувально-профілактичну ефективність комплексу.