Please use this identifier to cite or link to this item: http://repo.knmu.edu.ua/handle/123456789/15407
Title: Історико-філософське підґрунтя взаємозумовленості гендерних та екологічних ідей
Authors: Карпенко, Катерина Іванівна
Keywords: гендерний паритет
інструментальний розум
комунікативний розум
гендерна традиція
Issue Date: 2016
Publisher: Науково-теоретичний альманах «Грані»
Citation: Карпенко К. І. Історико-філософське підґрунтя взаємозумовленості гендерних та екологічних ідей / К. І. Карпенко // Грані. Сер. Філософія. – 2016. – № 5/6 (133/134). – С. 114–126.
Abstract: У статті історико-філософське підґрунтя взаємозумовленості сучасних гендерних та екологічних ідей визначено у контексті концепцій В.Ф.Й. Шеллінга, М. Шелера, Л. Мемфорда, Ю. Лотмана, Ю. Габермаса та ін. Сприйняття жінок і природи як пасивних ресурсів укорінено в неокласичному підході. Гендерний підхід переосмислює співвідношення інструментального та комунікативного розуму. Наприклад, якщо завдання полягає в тому, щоб згуртувати людей або надихнути їх на досягнення важливих соціальних цілей, то у суспільстві поширюються стратегії сексуальної опозиції. Найбільш очевидним прикладом є заборона сексуальних відносин між чоловіком і дружиною напередодні сівби або полювання. Для біологічного виживання людини як виду, для його зміцнення застосовується стратегія конвергенції сексуальної єдності. Гендерний підхід до сучасних екологічних проблем демонструє інноваційну інтерпретацію класичного обґрунтування екологічної комунікації. Він базується на таких цінностях, як співпраця, співпереживання, що випливають із реляційної точки зору і підвищують роль жіночого начала в культурі. Він віддає належне інтуїції і спонтанності в процесах соціальних змін, оскільки вони розширюють творчий простір для знаходження нових рішень екологічних проблем.
URI: http://repo.knmu.edu.ua/handle/123456789/15407
Appears in Collections:Наукові праці. Кафедра філософіїItems in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.